විශාලතම ඩයිනසෝරයා ආජන්ටිනාවෙන්

Posted by

මෙලොව බිහි වූ විශාලතම සත්වයායැ‘යි සැලකෙන වසර මිලියන 100 ක් පැරණි ඩයිනසොරසයෙකුගේ පාෂාණිභුත ඇටකටු සොයාගැනීමට අජන්ටිනාවේ පාෂාණිභූත විද්‍යාඥයෝ සමත් විය. සොයාගත් කළවා ඇට නෂ්ටාවශේෂයකට අනුව මේ ඩයිනසෝරසයා මීටර 40ක් දිගින්ද මීටර 20ක් උසින්ද යුක්ත වේ යැ‘යි සැලකේ.  බරින් ටොන් 77ක් විය යුතුයැයිද ගනණය කර ඇත. වැඩුනු අප්‍රිකානු ඇතුන් 14 දෙනෙකුගේ බරට සමාන එම බර ප්‍ර‍මාණය මෙතෙක් සොයා ගෙන ඇති විශාලතම ඩයිනොසොරසයාට වඩා ටොන් හතකින් වැඩිය. මේ ඩයිනසෝරයා මීට වසර මිලියන 66- 149 අතර පැවැති ක්‍රෙටේසියස් අවදියේ ජීවත වූ නව ටයිටනසෝරයන් විශේෂයක් බව සැලකේ. මේ පාෂාණිභුත මුලින්ම සොයාගත්තේ පැටගෝනියාවේ ලා ෆ්ලෙචා කාන්තාරය අසලදී ගොවිපොල සේවකයෙකු විසිනි.

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.