සැමට විදු නැන නුවණ – Science Literacy for All

වඳ වී යාමේ තර්ජනයට ලක් වී ඇති මතස්‍ය විශේෂ වෙනුවෙන් මුද්දර

එක්සත් ජාතීක්ගේ තැපැල් සේවාව මගින් නිකුත් කර ඇති අළුත්ම මුද්දරවල ඇති සත්ව විශේෙෂ ඉතා පියකරු නමුත් මෑතකදී වඳ වී යාමේ  තර්ජනයට මුහුණ දී ඇති ජලජ සත්වයන්ය.

1998 සිට මේ දක්වා එක්සත් ජාතීන්ගේ තැපැල් සේවාව විසින් එසේ විනාශ මුඛයට යෑමේ තර්ජනයට මුහුණ දී ඇති සත්ව විශේෂ සම්බන්ධයෙන් මුද්දර කුලක 22ක් නිකුත් කර ඇත. මේ වසරේ නිකුත් කර ඇති මුද්දර දොළහ චිත්‍ර‍ශිල්පී ඇමඩියෝ බචාර් විසන් අදින ලද අත්ර මෙහි දැක්වෙන මුද්දර වලින් පිළිබිඹු වන්නේ සෙන්ටි මීටර් 1.5ක් දිග ඩෙනිස්ගේ පිග්මි මුහුදු අශ්වයා (Denise’s pygmy seahorse), ලොව විශාලතම මත්ස්‍යයා වන තල්මස් මෝරා (whale shark), බීක්කු මිටි හිස් මෝරා ( scalloped hammerhead shark) සහ ඇතැම් සංසකෘතින් විසින් වාසානාවේ සංකේතයක් ලෙස සැලකෙන ආසියානු ඇරොවානා (Asian arowana )යන ජලජ ජීවී විශේෂයි.  මේ නව මුද්දර නිකුතුව ස්විස් ෆ්‍රැන්ක්, ඉයුරෝ සහ ඩොලර් යන මුදුල් වර්ග වලින් මිළ කළ ඇති කට්ටල තුනකින් සමන්විතය.

මේ මුද්දර වලංගු වන්නේ එක්සත් ජාතින්ගේ තැපැල් කාර්යාල අතර ලිපි හුවමාරු කටයුතු සඳහා පමණි. එහෙත් ලොව පුරා මුද්දර එකතු කරන්නන් අතර මේවාට ඉල්ලුමක් ඇති බැවින් වඳවී යාමට ආසන්න සත්ව විශේෂ පිලිබඳ අවධානය දිනා ගැනීමට මුද්දර නිකුත් කිරීම වැනි ක්‍රියාවන් ප්‍රායෝජනවත්  වන බව එක්ස්ත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය පවසයි.

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Google+ photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Google+ ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Twitter picture

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Twitter ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

w

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

%d bloggers like this: