සැමට විදු නැන නුවණ – Science Literacy for All

අත් වෙව්ලන අයට කෑම ගැනීම පහසු කරවන බුහුටි හැන්දක්

ඉහිරී නොයා ආහාර ගත හැකි ‘බුහුටි හැන්දක්’ ගූගල් ආයතනය වෙළඳපොලට හඳුන්වාදෙයි. විවිධ හේතූන් නිසා අත් වෙව්ලන රෝගීන්ට මෙය මහත් අස්වැසිල්ලක් වෙතැයි අපේක්ෂා කෙෙර්. ලිෆ්ට්වෙයාර් යනුවෙන් නම් කර ඇති මේ බුහුටි හැන්ද නිර්මණය කෙරුණේ ලිෆ්ට්ලැබ්ස් නම් සමාගම මගිනි. එදිනෙදා ජීවිතයට අවශ්‍ය තාක්ෂණය වෙනුවෙන් කෙරෙන ආයෝජන වර්ධනය කිරීමේ වැඩසටහන යටතේ පසුගිය සැප්තැම්බරයේ ගූගල් සමාගම එම ආයතනය මිළට ගත්තේය.

මෙම හැන්ද තැනීමට යොදා ඇති තාක්ෂණය නිසා හැන්දේ බොකුටු කොටස සෙලවීම සියයට 70 කින් අඩුවන බව චිකිත්සාගාර පර්යේෂණ වලදී හෙළිවී ඇත. හැන්ද අල්වාගෙන තිබෙන අතෙහි වෙව්ලිමට මෙහි යොදා ඇති විද්‍යුත් මෙවලම් සංවේදී වන අතර ඒවා හැන්ද සමබරව තබා ගැනීම සඳහා වහා සීරුමාරුකිරීම් කරයි. මෙම බුහුටි හැන්ද සමග ගෑරුප්පුවක් හා ඇසුරුමක් ද සැපයේ.
නව උපකරණය විශේෂයෙන්ම පාකින්සන් ගේ රෝගය(Parkinson’s disease) නැමැති ස්නායු ආබාධයෙන් පෙලෙන්නන්ට ප‍්‍රයෝජනවත් වෙතැයි නිර්මාපකයෝ පවසති. අත් වෙව්ලීම මෙම රෝගයේ සුලබව දැකිය හැකි ලක්ෂණයකි. අපේ චලනයන් පාලනය කෙරෙන මූලස්ථ ගණ්ඩුකය(basal ganglia) නම් මොළයේ පිහිටි ව්‍යූහයට රෝගයෙන් බලපෑම් ඇතිකරයි. එ නිසා ඉහිරා නොගෙන ආහාර ගැනිම එම රෝගීන්ට බොහෝ විට අසීරුය.
http://www.dnaindia.com/iඅැසුෙරනි

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Google+ photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Google+ ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Twitter picture

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Twitter ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

w

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

%d bloggers like this: