අඟහරු මත සරන අළුත්ම රොබෝ යානය

Posted by

ඇමෙරිකානු අභ්‍යවකාශ ගවේෂන ආයතනය වන නාසා (NASA) විසින් ඊයේ අඟහරුග්‍රහයා මතට යොමු කරන ලද පර්සෙවරන්ස් නමින් හැඳින්වෙන රොබෝ යානය අඟහරු ග්‍රහයාගේ ජෙසරෝ ක්‍රේටරය තුළ ආදි පුරාණයේ පිරී තිබෙන්නට ඇතැයි විශ්වාස කරන විල පිහිටි ප්‍රදේශය ගවේෂණය කිරීමට නියමිතියි. ඒ පැරනි විල තුළ අවසාදිතව ඇති ස්තර වල ෆොසිල. ගතව නෂ්ටව ගිය අඟහරු ක්ෂුද්‍ර ජීවීන්ගේ රසායනික සංඥා පවතීදැයි සොයා බැලීමට පර්සෙවරන්ස් රෝවර් යානය ආධාර කරනු ඇතැයි නාසා ආයතනය ප්‍රකාශයට පත් කර තිබේ. පර්සවෙරන්ස් යානය සමග ඇති ඩ්‍රෝනය අඟහරු ග්‍රහයා මත සරන ප්‍රථම ගුවන්යානයද වනු ඇත. නිව්යෝක් ටයිම්ස් වාර්තාවකට අනුව පසුගිය විසිවසර තුළ නාසා ආයතනය අඟහරු ග්‍රහයා සම්බන්ධයෙන් කෙරෙන අනුක්‍රමික විමර්ශන වඩා සංකීර්ණ මට්ටමකට ගෙන ඒමට සමත්ව තිබේ. මුල් අවධානය යොමු වූයේ අඟහරු ග්‍රහයා තුළ ජීවය තිබීමේ කොන්දේසියක් ලෙස කවදා හෝ ජලය පැවතියේදැයි සොයා බැලීමටයි. ගැමුරු කැනියන් දොරු, ගලා ගිය ගංගා වල නටබුන්, වියලී ගිය විල් වල සලකුනු වලින් තහවුරු වූයේ අද වියලි සීතල ග්‍රහයෙකු වුණවද කලක අඟහරු ග්‍රහයා මත ජලය තිබූ බවයි.

This image has an empty alt attribute; its file name is e0b6b4e0b6bbe0b78ae0b783e0b799e0b780e0b6bbe0b6b1e0b78ae0b783e0b78a.jpg

පෘථිවියේ සිට සැතැපුම් මිලියන 126ක් ඇතින් පිහිටි අඟහරු ග්‍රහයා මත ගවේශනයේ යෙදෙන පර්සෙවරන්ස් රොබෝ යානයේ සිට නාසා ආයනයට ආලෝකෙයේ වේගයෙන් තොරතුරු සංඥා ලැබීමට විනාඩි 11ක කාලයක් ගත වෙනවා. මේ මාසය තුළ අඟහරු ගවේෂනය සඳහා යොමු වූ තුන්වෙනි යානයයි පර්සෙවරන්ස්. ඒ හැර චීනය සහ එක්සත් එමීර් රාජ්‍ය ද අඟහරු වටා කක්ෂ ගතවන යානා මේ මස තුළ යොමු කළද ඒවා පර්සෙවරන්ස් මෙන් ග්‍රහ මතුපිට සැරිසරමින් සොයා බලන පහසුකම් සහිත ඒවා නොවේ. පර්සෙවරනස් යානය අඟහරු ග්‍රහයා මතට පතිත කළ අභ්‍යවකාශ යානය අඟහරු වෙත ලඟාවීමෙේ විස්තර සහිත රූපවාහිනී විකාශනයයි මේ.

An image of one of the six wheels aboard NASA’s Perseverance Mars rover on Mars
මෙම අධි-විභේදන රූපයේ දැක්වෙන්නේ පෙබරවාරි 18 වන දින ගොඩ බැස්සවූ නාසා හි පර්සෙවරන්ස් රොබෝ යානාය් ඇති රෝද හයෙන් එකකි.

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Twitter picture

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Twitter ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.