සමහර අයට කන් සෙලවීමට හැකියාව ඇතිවෙන්නේ කොහොම ද?

Posted by

අප අවට ලෝකයේ ඉන්න බල්ලන්, බළලුන්,ගවයන් වගේ සතුන්හිතුමතේ කන් සොලවනවා අප දක තියෙනවා. කුඩා ළමයි හැටියට මේවා දකිද්දී අප බොහෝ දෙනා එසේ කන් සෙලවීමට අපටත් පුළුවන්දැයි බලන්න උත්සාහ කරනවා. එහෙත් එහෙම ඇතැම් වෙනත් සතුන්ට වගේ අපට ඒ  කාර්ය කරන්න බැරි බව අප දැන ගන්නවා. එත් පසුකලෙක  අප සමහර දෙනුකුට දැකගන්න පුළුවන් වෙනවා සිතා මතාම කන් සෙලවීමට පුළුවන් අයත් මිනිස් සමාජයේ ඉන්නා බව. ඔන්න එතකොට අපට කුතුහලයක් ඇතිවෙනවා. ඇයි සමහරුන්ට විතරක් කන් සොලවන්න පුළුවන්? අද thathu.com ලිපියෙන් සොයා බලන්නේ එය පිටුපස ඇති විද්‍යාව ගැනයි.

Born to Be an Ear Wiggler? - The New York Times

සමහර අයට කන් සෙලවීමට  හැකියාව ඇතිවෙන්නේ කොහොම ද?

කවුරුහරි පුද්ගලයෙක් එක කණක් සොලවනවා ඔබ දැක තිබේද? එක කනක් සොලවනවාද නැතිනම දෙකම එකවරම සොලවනවා ද? ඔවුන් එය කරන්නේ කෙසේද?

බළලුන්, බල්ලන් සහ අශ්වයන් ඇතුළු බොහෝ ක්ෂීරපායීන් තුළ කන් චලනය හෙවත් සෙලවීමේ හැකියාව බහුලව දක්නට ලැබෙන ඔබටට දැනටමත් පෙණී ගොස් තිබෙන්නක් විය හැකියි. ඒ වගේම මෙම හැකියාව ඔවුන්ට සාමාන්‍යයෙන් ශබ්දය එන දිශාවට කන් යොමු කිරීමට උපකාරී වේ. මෙම චලනය සඳහා auriculares  ලෙස හඳුන්වන මාංශ පේශි සමූහයක් වගකිව යුතුය. කණ ඉහළට හා ඉදිරියට ඇද ගන්නා auricularis anterior පේශි; එය(කන)ඉහළට ඔසවන auricularis superior; එය පසුපසට ඇද ගන්නා auricularis posterior පේශි මෙම කණ්ඩායමට ඇතුළත් වන්නේය .

Big Ears GIFs | Tenor

මෙම චලනය සඳහා මගපාදන්නේ ඇරිකියුලර් ලෙස හඳුන්වන මාංශ පේශි සමූහයක් හෙවත් කාණ්ඩයක් තමයි. යුතුය. මෙම කාණ්ඩයට කණ ඉහළට හා ඉදිරියට ඇද ගන්නා ඇරිකියුලිස් ඇන්ටියර්; එය මතු කරන ඖරිශුලරිස් සුපිරි; එය පසුපසට ඇද ගන්නා ඇරිකියුලරිස් පශ්චාත් ඇතුළත් වන්නේ:

මිනිසුන් තුළ කන් සෙලවීම ඇත්තටම අවශිෂ්ට  අංගයක්( vestigal feature). ඉන් අදහස් කරන්නේ එය අපේ මුතුන් මිත්තන්ට ප්‍රයෝජනවත් වූ නමුත් අවසානයේ එය ක්‍රියාකාරී නොවූ ගති ලක්ෂණයක් කියන එකයි. මිනිසුන් වන අප අතරේ  කන් සෙලවීම කෙතරම් සුලබ දැයි නිශ්චිතව පවසන කිසිදු අධ්‍යයනයක් මෙතෙක් සිදු කෙරි නොමැත, නමුත් ජනගහනයෙන් 10 ත් 20 ත් අතර සංඛ්‍යාවක් කන් සොලවන්නන් බවට උපාඛ්‍යනාත්මක වාර්තා පෙන්වා දෙයි.

වෙනත් වාර්තා දක්වන අනදමට නම් කන් සෙලවීම උගෙනීකට හැකි කුසලතාවකි. එක් ඇහිබැමක් ඉහළ නැංවීමට හැකියාව හෝ වෙනත් ආකාරයකින් ඔවුන්ගේ මුහුණේ මාංශ පේශි පාලනය කිරීමට හැකියාව ඇති පුද්ගලයින් එය(කන සෙලවීම) කරන්නේ කෙසේදැයි ඉගෙන ගැනීමට වඩාත් සුදුසු අය ලෙස සැලකේ.

එහෙත්, සමහර අයට කන් සෙලවීම සිතමතා නතර කළ නොහැකක් වීමට හැකිය. චලනය වන කන් සින්ඩ්‍රෝමය(Moving ear syndrome) යනු dyskinesia යනුවෙන් දැක්වෙන අසාමාන්‍යතාවකි, එහිදී ස්වේච්ඡාවෙන් සිදු කෙරෙන  මාංශ පේශි චලනයන් අඩු වී යාම හෝ, පේශී නලියන ගතියක්(tic) හා ගැස්ම ඇතුළු ස්වේච්ඡා චලනයන් සිදු වේ. සමහර අවස්ථාවලදී, චලනය වන කන් සින්ඩ්‍රෝමය සම්බන්ධ මාංශ පේශි ස්නායුක  පටක කෙරෙහී බලපාන ප්‍රතිකාරක්‍රම සඳහා යොදා ගන්නා  බොටොක්ස් හි භාවිතා කරන එකම වර්ගයේ බැක්ටීරියා වර්ගයක් වන බොටුයුලිනම් විෂ එන්නත් කිරීම හේතුවෙන් අඩපන වී  ඇත.

Life’s Little Mysteries(Live Science) හි පළවී ඇති   Why Can Some People Wiggle Their Ears? යන ලිපිය ඇසුරෙනි

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Twitter picture

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Twitter ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.