තරු රාශී

Posted by

විවිධ රටාවන්ට අනුව හැඩ ගැසුණු තරු පොකුරු රාතී‍්‍ර අහසේ දර්ශනය වෙයි. හඳුනා ගැනීමේ හා මතක තබා ගැනීමේ පහසුව තකා පැරන්නන් ඒවා සමග විවිද මනඃකල්පිත සතුන් හා චරිත ඈදා විවිධාකාර මිත්‍යා කතා ගොතා ඇත. අතීතයේ දී  මේවා තරු කාණ්ඩ හෙවත් තරු පොකුරු ලෙස හඳුන්වනු ලැබ තිබේ. පසු කාලීනව තාරකා විද්‍යාඥයෝ අහසේ තරු සිතියම් ගත කිරීම අරඹා නම් කරන ලද තරු රටා ඒවාට ඇතුළත් කර ඒවා තරු රාශි  නැතහොත් තාරකා මණ්ඩල ලෙසින් නම් කළෝය.

bigstock-zodiac-constellations-set-spa-106028573

කලක් ගත වෙද්දී ආකාශය තාරකා මණ්ඩල නැතහොත් රාශි වලින් පිරී ගිය අතර රාශි වලට සීමා මායිම් නොතිබු නිසා රාශි කිහිපයකම පවා එකම තරුව  ඇතුළත් ව පැවතිණි.  අන්තර් ජාතික තාරකා විද්‍යා සංගමය මේ සම්බන්ධව අවධානය යොමු කර, මේ තත්ත්වය පාලනය කිරීම සඳහා 1925 දී, නිල වශයෙන් පිළිගත් තරු රාශි 88 ක් හඳුනාගෙන ඒවා සඳහා නිශ්චිත ප‍්‍රදේශ හා විශේෂිත රාශි නාම හඳුන්වා  දුන්නේය. එම හඳුන්වාදීමේ දී ඔවුන් රාශී පහසුවෙන් හඳුනා ගැනීම සඳහා රාශී සමග සම්බන්ධ කර තිබූ පුරා වෘත්ත  පිළිබඳව සැලකිල්ලක් යොමු නොකරන ලදී. ඇත්තවශයෙන් ම ඔවුන්ගේ මෙම නාමකරණයෙන් පසු මෙම රාශී පෙර මෙන් මනඃකල්පිත සතුන් සමග සහ මනඃකල්පිත චරිත සමග ගැලපුනේ නැත.

අහසේ තරු පිහිටා ඇති ස්ථාන හඳුනා ගැනීම සඳහා තාරකා මණ්ඩල නැතහොත් තරු රාශී උපකාරී වනු ඇත. තරු රාශීයකට මනඃකල්පිත සීමාවක් ඇති අතර එම සීමාව ‘‘තිත් යා කිරීම’’ මගින් සිදු  කර ඇත. එක් රාශී සීමාවක් තුල පිහිටා ඇති සියළුම තාරකා නම් කරනු ලැබ ඇත්තේ  එම රාශීයට දී ඇති නාමයත් සමගිනි. කෙසේ වෙතත් අප සිහි තබා ගත යුත්තේ මේ රාශී ඇත්ත වශයෙන් ම නොපවතින දේවල් බව හා ඒවා අප පෘථිවියේ සිට නිරීක්ෂණය කරන ස්ථාන අනුව පෙනෙන රටාවන් ම පමණක් බවයි. රාශියක විශාල කොටසක් දක්නට ලැබීම අහඹු සිදුවීමක් පමණි. තරු රාශියක පිහිටා ඇති තනි තනි තාරුකා එකිනෙකට ඉතා සමීපව පිහිටා තිබෙන බව අපට පෙනුනත් ඇත්ත වශයෙන් ම ඒවා එකින් එකක් වෙන් වී ඇත්තේ ඉතාමත් ම විශාල දුර ප්‍රමාණවලින් වන අතර ඒවා එකිනෙකක් අතර කිසිම සම්බන්ධයක් ද නොපවතී. උදාහරණයක් ලෙස පහත දැක්වෙන රූපය බලන්න. එය ඔරායන්  (අපට වඩා හුරු අන්දමට කීවොත්) මුව සිරස රාශියයි. මෙම රාශියේ පිහිටා ඇති අපට පහසුවෙන් නැරඹිය හැකි තරු, එකිනෙකකට පෘථිවියේ සිට පවතින්නේ බොහෝසෙයින් වෙනස් වූ විවිධ දුර ප්‍රමාණයන්ය.

orion_distances

වර්ෂයේ විවිධ කාල වලදී විවිධ රාශි අහසේ දර්ශනය වෙයි. අප පෘථිවිය මත සිටින ස්ථානය අනුව ද අපට වෙනස් රාශි දර්ශනය වෙයි.

රාශි මුලින් ම හඳුනා ගත්තේ කවු ද?

තරු පිහිටි ස්ථාන මතක තබා ගැනීම සඳහා රාශි උදවු වෙන බව අපි දනිමු. එහෙත් ප‍්‍රශ්නය වන්නේ තරු පිහිටන ස්ථාන මුලින් ම මතක තබා ගත යුතු වූයේ කාට ද? කුමක් සඳහා ද? යන්නයි. එමෙන්ම එසේ කළේ යම් ආගමික වුවමනාවකට ද යන්න විමසා බැලීම වටී. මෙයට පිළිතුර විය හැක්කේ රාශි පිහිටන ස්ථාන මුලින් ම සොයා ගන්නට ඇත්තේ ගොවියන් විය හැකි බවයි.

ලෝකය පුරා ජීවත්ව සිටි ගොවියන් දැන සිටි කරුණක් වූයේ බොහෝ භෝග වර්ග වසන්ත කාලයේ දී වගා කළහොත් හිම වැටෙන කාලයේ දී අස්වනු නෙළා ගත හැකි බවයි. වසරේ විවිධ කාලවලදී විවිධ රාශි දර්ශනය වන නිසා අහසේ යම් යම් කාලවල දී දර්ශනය වන රාශි වලට අනුව ඔවුන් ගත වූ මාස ගණන දැන ගන්නට ඇත. (එකල අවුරුද්දකට නිශ්චිත මාස ක‍්‍රමයක් නොපැවතුණා විය හැකිය) උදාහරණයක් ලෙස උතුරු අර්ධ ගෝලයට වෘශ්චික රාශිය දර්ශනය වන්නේ වසන්ත කාලයේ පමණි. ඉතිහාසඥයින් අනුමාන කරන්නේ රාශි සමග සම්බන්ධ වී ඇති මිත්‍යා කතා නිර්මාණය කරන්නට ඇත්තේ ගොවියන්ට එම රාශි මතක තබා ගැනීමට විය හැකි බවයි. වර්ෂයේ යම් යම් කාල වකවානුවල දර්ශනය වන රාශි නිරීක්ෂණයෙන් ඔවුන් භෝග වගා කළ යුතු කාල වකවානුවත් අස්වනු නෙළා ගතයුතු වකවානුවත් හඳුනා ගන්නට ඇත.

www.astro.wisc.edu/  සහ NASA :Star Child යන වෙබ් අඩවි ඇසුරෙන් සකස් කළේ චන්දන තෙන්නකොන්

88 Officially Recognized Constellations(NASA :Star Child)

Latin Name English Name or Description
Andromeda Princess of Ethiopia
Antlia Air pump
Apus Bird of Paradise
Aquarius Water bearer
Aquila Eagle
Ara Altar
Aries Ram
Auriga Charioteer
Bootes Herdsman
Caelum Graving tool
Camelopardus Giraffe
Cancer Crab
Canes Venatici Hunting dogs
Canis Major Big dog
Canis Minor Little dog
Capricornus Sea goat
Carina Keel of Argonauts’ ship
Cassiopeia Queen of Ethiopia
Centaurus Centaur
Cephus King of Ethiopia
Cetus Sea monster (whale)
Chamaeleon Chameleon
Circinus Compasses
Columba Dove
Coma Berenices Berenice’s hair
Corona Australis Southern crown
Corona Borealis N orthern crown
Corvus Crow
Crater Cup
Crux Cross (southern)
Cygnus Swan
Delphinus Porpoise
Dorado Swordfish
Draco Dragon
Equuleus Little horse
Eridanus River
Fornax Furnace
Gemini Twins
Grus Crane
Hercules Hercules, son of Zeus
Horologium Clock
Hydra Sea serpent
Hydrus Water snake
Indus Indian
Lacerta Lizard
Leo Lion
Leo Minor Little lion
Lepus Hare
Libra Balance
Lupus Wolf
Lynx Lynx
Lyra Lyre or harp
Mensa Table mountain
Microscopium Microscope
Monoceros Unicorn
Musca Fly
Norma Carpenter’s Level
Octans Octant
Ophiuchus Holder of serpent
Orion Orion, the hunter
Pavo Peacock
Pegasus Pegasus, the winged horse
Perseus Perseus, hero who saved Andromeda
Phoenix Phoenix
Pictor Easel
Pisces Fishes
Piscis Austrinis Southern fish
Puppis Stern of the Argonauts’ ship
Pyxis (=Malus) Compass on the Argonauts’ ship
Reticulum Net
Sagitta Arrow
Sagittarius Archer
Scorpius Scorpion
Sculptor Sculptor’s tools
Scutum Shield
Serpens Serpent
Sextans Sextant
Taurus Bull
Telescopium Telescope
Triangulum Triangle
Triangulum Australe Southern triangle
Tucana Toucan
Ursa Major Big bear
Ursa Minor Little bear
Vela Sail of the Argonauts’ ship
Virgo Virgin
Volans Flying fish
Vulpecula Fox

 

 

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.