සැමට විදු නැන නුවණ – Science Literacy for All

ගැලක්සි මිය යනවාද?

ගැලැක්සි වසර බිලියන ගණනක් පැරණිය

ගැල්ක්සියක් යනු සජීවි වස්තුවක් නොවන බැවින් මියයාම පිළිබඳ ප්‍ර‍ශ්නයක් ගැලැක්සියකට ඇතිනොවේ. එහෙත් ගැලක්සි වෙනස් වීම් වලට ලක්වේ. අප අහසේ දක්නා ගැලක්සි බොහෝමයක්ම වසර බිලියන ගනනාවක් තිස්සේ පවතින ඒවාය. කිසිදු වෙනසකට බාජනය නොවි වසර මිලියන ගණනක් එකම ආකාරයකට පැවැතීමටද ගැලැක්සියකට හැකිය.

එහෙත් අනෙක් සියළු දෙයක් මෙන්ම ගැලැක්සිද පරිණාමිය වෙනසකට ලක්වෙයි. බොහෝවිට එයට හේත්ව වන්නේ අසල්වැසි ගැලැක්සියකින් එන ගුරුත්වාකරෂණය නිසා ඇතිවන බලපෑම් නිසාය. උදාහරණයක් වශයේන ගත්තොත් අප වසන ක්ෂීරපායී ගැලැක්සිය අසල්වැසි ඇන්ඩ්‍රොමීඩා ගැලැක්සිය හා ගැටිය හැකිය. තව අවුරුදු බිලියන ගනනාවක් ගතවූ විට ක්ෂිරපායී ගැලැක්සිය එකිනෙකාට බලපාන තරමට ඇන්ඩ්‍රොමීඩා ගැලැක්සියට සමීප වනු ඇත. එවිට ගැලැක්සි දෙකේම ස්වරූපය විකෘති වී අනතුරුව එකිනෙක හා ඒකාබද්ධ වනු ඇත. මේ හේතුව නිසා අති විශාල තාරකා සංඛ්‍යාවක් උද්ගත වන අතර ප්‍ර‍තිඵලය ලෙස ඇතිවන ඒකාබද්ධ ගැලැක්සිය අද අප දකින තැටියක හැඩයෙන් වෙනස්ව දිගටි ස්වරූපයක් ගනු ඇත.

අමෙරිකානු ජාතික අභ්‍යවකාශ මධ්‍යථානයේ තාරකා විදයාඥ ජෝන් බාස්කර් විසිනි

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Google+ photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Google+ ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Twitter picture

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Twitter ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

w

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

%d bloggers like this: