සංකල්ප සාර සංග්‍රහය 97: සැපයුම සහ ඉල්ලුම(Supply and Demand)

Posted by

මහා සංකල්ප ගැන සරලව හා කෙටියෙන් දැක්වෙන තතු ලිපි පෙළහි තවත් ලිපියක්

අනේක වූ ජනතාව තමන්ගේ ආර්ථික සුඛවිහරණය පතා ක්‍රිය කිරීම මගින් වුව නොදැනුවත්ව හෝ සමස්තයක් වශයෙන් සමාජයට වාසි  සලසන බව The Wealth of Nations  (ජාතින්ගේ ධනය) නම් සිය සුප්‍රකට ග්‍රන්ථයෙහි ඇඩම් ස්මිත් පැහදිලි කරයි. ඔහු මෙ ක්‍රියාදාමය හැඳින්වුයේ ‘අදිසි හස්තයක්’ ලෙසිනි. ඉන් ඔහු අදහස් කළේ ආර්ථික විද්‍යාවේ වඩාත්ම මූලික සංකල්ප දෙක වන සැපයුම සහ ඉල්ලුම යන්නයි.

අදාළ රූපය

ඉල්ලුම යනු පාරිභෝගිකයන්ට  මිළට ගතහැකි හෝ  මිළට ගැනිමට කැමැතිවන නිශ්පාදනයක (භාණ්ඩ හා සේවා) ප්‍රමාණයයි. සැපයුම යනු නිශ්පාදකයාට සැපයීමටට හැකි හෝ නිශ්පාදකයා සැපයීමට  කැමැතිවන නිශ්පාදනයක (භාණ්ඩ හා සේවා) ප්‍රමාණයයි. සැපයුම සහ ඉල්ලුම මිළ අනුව විචල්‍යවේ(වෙනස් වේ). මිළ ඉහල යත්ම පාරිභෝගිකයන් ගැනිමට හැකි හෝ ගැනීමට කැමැතිවන ප්‍රමාණය අඩුවෙයි. එහෙත්  සිය ලාභය උපරිම කර ගනු වස් වැඩියෙන් විකිනීමට නිශ්පාදකයන්ට වුවමනාවෙයි. මිළ පහලයත්ම පාරිභෝගිකයන් ගැනිමට හැකි හෝ ගැනීමට කැමැතිවන ප්‍රමාණය වැඩිවෙයි. එහෙත් සිය ලාභය අඩුවී යන හෙයින් නිශ්පාදකයන්ට අඩුවෙන් විකිනීමට වුවමනාවෙයි. නිදහස් වෙළඳ පොළ ආර්ථිකයකදී ඉල්ලුම සැපයුම සමග ගැලපෙන ඒ එක්තරා මොහොත හඳුන්වනු ලබන්නේ සමතුලිත මිළ යනුවෙනි.

සමතුලිත මිල සඳහා පින්තුර ප්‍රතිඵල

BIG IDEAS IN BRIEF (QUERCUS, 2013) නම් ග්‍රන්ථයේ එන SUPPLY AND DEMAND  කොටස ඇසුරෙනි

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Twitter picture

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Twitter ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.